* مقاله تنظیمات دوچرخه که ترجمه ای از انگلیسی است و منبع آن سایت www.jimlangley.net می باشد در هفت قسمت و به مرور تقدیمتان می گردد. 


 

۱- تنظیم افقی و شیب صندلی

تنظیم صندلی دوچرخه را با قرار دادن دوچرخه بر روی یک سطح افقی تراز شروع کنید. سپس به وسیله یکی از راههای زیر از تراز بودن صندلی مطمئن شوید:

  • یک تراز نجاری روی سطح صندلی قرار دهید.
  • اگر تراز نجاری ندارید یک خط کش بر روی سطح صندلی قرار دهید و سپس زاویه گوشه خط کش را با یک سطح افقی که از تراز بودنش مطمئن هستید بسنجید. این سطح افقی تراز می تواند قاب پنجره، چارچوب در یا سقف افقی یک ساختمان باشد. (باید زاویه دیدتان را جابجا کنید تا خط کش و سطح افقی در یک راستا قرار گیرند و آنگاه اگز خط کش موازی افق بود و گوشه خط کش با سطح افقی زاویه قائمه ساخت می فهمیم زین تراز است)
  • همچنین باید زین را بر روی ریلهای خود به جلو و عقب جابجا کنیم تا مطمئن شویم زین در مرکز میله زین واقع شده است.

نکات لازم:

  • تراز بودن سطح صندلی باعث تقسیم صحیح وزن بدن بروی سطح صندلی، رسیدن به حداکثر بازدهی در رکابزنی و چرخش و جابجایی بروی زین در زمانهایی که نیاز باشد می گردد. ( هرچند پایین دادن قسمت جلویی زین از فشار بر مناطق حساس کم می کند اما باید به این نکته توجه کنید که این مسئله باعث سرخوردن و تمایل بدن به سمت جلو در هنگام رکاب زدن و در نتیجه فشار بسیار زیاد بر بازو، دست و زانوها می گردد که ممکن است منجر به آسیب شود)
  • اکثر دوچرخه سواران با صندلی تراز به راحتی رکاب می زنند اما اگر شما احساس ناراحتی می کنید می توانید جلوی صندلی را تا  کمی (حداکثر 3 درجه) بالا یا پایین بدهید. (معمولا زنان به سمت پایین و مردان به سمت بالا به صندلی شیب می دهند)
  • اگر پس از شل کردن پیچها نتوانستید آنرا تکان دهید احتمالا قطعات گیر کرده است. با پاشنه دست (قسمت برجسته انتهای کف دست) به صندلی ضربه بزنید تا قطعات درگیر رها شوند.