اکثر مردم به فروشگاه دوچرخه می روند و هنگامی که فروشنده  میگه مثلا این دوچرخه بهترینه همونو می خرن که در اکثر مواقع دوچرخه خریداری شده مطابق میل خریدارش نیست. در اینجا چند روش و مرحله برای خرید یک دوچرخه مورد نظر شما ارائه می شود:   

 

  • تصمیم بگیرید که چه جور دوچرخه سواری می خواهید انجام بدید. می خواهید در شهر دوچرخه برونید یا دوچرخه سواری تریل انجام بدید؟ می خواهید دوچرخه سواری سریع انجام بدید یا دوچرخه سواری آهسته ، نرم و راحت؟ 

 

  • مناسب بودن دوچرخه همه چیز است. اگر دوچرخه کاملا مناسب شما نباشه ، موقع راندن دوچرخه اذیت می شین و اصلا دلتون نمی خواد که دوچرخه سواری کنید. موقع خرید مطمئن باشید که چندین سایز رو برای بهترین حالت راحتی امتحان کنید. آیا شما زیاد روی دوچرخه خم می شوید؟ وقتی از زین پیاده می شید و روی زمین می ایستید لوله بالای تنه رو می تونید به صورت ایستاده لمس کنید؟ آیا کاربرد قطعات روی فرمان آسان و در دسترس است؟ به یاد داشته باشید که در اینجا وسایل زیادی میتونه توسط دوچرخه سوار جا داده بشه. ولی سایز تنه ثابته. 

  •  به فروشگاه های زیادی سر بزنید. روی انواع دوچرخه ها بنشینید و حتی الامکان برونید. اگر شما دوچرخه سوار تریل هستید مطمئن باشید که به انواع کراس کانتری ، هیبرید و حتی دوچرخه کوهستان هم توجه کرده باشید. جستجوی خودتان رو تنها به یک یا دو فروشگاه دوچرخه محدود نکنید. حال آنکه فروشنده ها، دوچرخه هایی با مارکهای مشهور و خدمات پس از فروش عالی پیشنهاد  می کنند ، دوچرخه های آنها از نظر قیمت  گرانترند چون قطعات ، سرویس  و نصب و اطلاعات  حرفه ای تری در اختیار شما قرار می دهند. هر ریال یک قیمت زیاد با ارزش است!

 

  • تصمیم گیری برای یک سایز تنه مناسب، به هنگام نشستن بر روی دوچرخه های زیاد و با نشستن احساس راحتی بکنید. این امر شامل فاصله از زین تا زمین و زاویه تکیه برای تسلط بر فرمان دوچرخه است. فروشنده  شما رو برای سایز مناسب راهنمایی می کنه ولی تنها راه برای گفتن حقیقت راندن دوچرخه است.

 

  • تصمیم گیری برای مقدار پولی  که شما برای خرید دوچرخه کنار گذاشته اید. در اینجا لازم نیست به دوچرخه های گرانقیمت نگاه کنید در حالی که قصد خرید دوچرخه ارزانتری در سر دارید. همچنین سعی کنید لوازم و قطعاتی که ممکن است بعدا به درد بخورند مانند باربند، گل گیر، یا کرونومتر رو همراه با دوچرخه بخرید. چرا که قیمت این وسایل در حین خرید دوچرخه ارزانتر از مواقع عادی درمیاد.

 

  • مقایسه قطعات یک دوچرخه با نوع دیگر. این راهی است که ممکن است جستجوی کمی طلب بکنه ولی خیلی باارزشه. ترکیب قطعات معمولا ارزش دوچرخه رو بالا می برند. عدم سازش قطعات مهم ترین هدف این مرحله است. Shimano, Campagnolo, SRAM قطعات مشهوری هستند که روی اکثر دوچرخه ها دیده می شه. برای این منظور دقت کنید که حداقل قطعاتی که بیشتر با هم درگیر هستند از یک رده مارک و ست باشند.  

 

  • انتخاب اینکه دوچرخه سبک می خواهید یا نه؟ دوچرخه های آلومینیومی بسیار عالی هستند وقتی که سبکتر هم باشند. ولی اگر می خواهید که کمی از پولتان را برای خودتون نگه دارید دوچرخه های کرومولی (آلیاژی) بگیرید.

 

  • آگاهی کامل  از مزایا و نکات مثبت  و یا احتمالا منفی هر مدل.

 

  • و در نهایت تصمیم گرفتن برای خرید.

 *منظور از ست کردن قطعات دوچرخه اینه که مثلا خودرو، شانزمان، زنجیر، طبق قامه همگی از مارک شیمانو باشند. ولی تنها مارک شیمانو داشتن ملاک عمل نیست!

به عنوان مثال محصولات شیمانو در مورد دوچرخه متنوع هستند که خود شامل بر 11 نوع محصول است که به ترتیب از بالا به پایین بسته به لوازمشان از قیمت آنها کم می شود:

1- XTR

2- SAINT

3- DXR

4- DEORE XT

5- DEORE LX

6- HONE

7- DEORE

8- ALIVIO

9- ACERA

10- ALTUS

11- TOURNEY

منبع: cycletourist.blogsky.com